Szklarnia – kto może sobie na nią pozwolić?

W większości przypadków, szklarnie ogrodowe z poliwęglanu są niesłusznie uznawane za coś luksusowego, dostępnego zaledwie dla wąskiego grona, bogatszych osób. Prawda jest taka, że aby postawić taką szklarnię, nie potrzeba wiele więcej od odrobiny oszczędności i wolnego terenu na podwórku. Rzecz jasna, preferowany kształt i rozmiar szklarni nie jest tutaj bez znaczenia, dlatego warto jest mierzyć siły na zamiary. Nie ma sensu inwestować w duży obiekt, kiedy jego większa część pozostanie niezagospodarowana.

Faktyczne koszty związane ze szklarnią

Należy mieć na uwadze, że koszty związane ze szklarnią są trudniejsze do oszacowania, niż może się wydawać. W pierwszej kolejności powinno zastanowić się, czy bardziej interesuje nas produkt gotowy czy wykonywany na zamówienie. W przypadku wybrania tej drugiej opcji mamy możliwość lepszego dopasowania go do swoich potrzeb, lecz usługa projektanta nie jest darmowa. Jeśli chodzi o sam materiał, to najbardziej opłaca się inwestować w szklarnie ogrodowe z poliwęglanu, które cechują się wyjątkową trwałością. 

Wyposażenie szklarni – o czym pamiętać

Budując szklarnie, nie bez znaczenia jest także jej wnętrze. Nawet najlepiej wykonana szklarnia nie będzie wydajna, jeśli nie skompletuje się stosownego sprzętu. Zadbać należy nie tylko o odpowiednia glebę, ale także optymalne umiejscowienie poszczególnych roślin, w zależności od ich tolerancji dla wilgoci i światła. W zależności od tego, co w szklarni hodujemy, powinniśmy przystosować warunki panujące wewnątrz.