Dlaczego warto dbać o pracowników i jak to robić?

Dlaczego wellbeing w pracy jest tak ważny? Dlaczego każdy przedsiębiorca powinien dbać o swoich pracowników? Jakie kroki podjąć, by zachować wellbeing w miejscu pracy? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Brzmi ciekawie? Zachęcamy zatem do krótkiej lektury!

Dlaczego jest tak ważny?

Wydawać by się mogło, że wystarczy zapewnić odpowiednie warunki do pracy i godną pensję, by już wpłynąć na poziom zadowolenia pracowników. Nic bardziej mylnego, ponieważ na szczęście i satysfakcję pracowników wpływa o wiele więcej aspektów i jeśli chcemy, by przełożyło się to na sukces firmy, to trzeba zadbać o wellbeing w pracy. Co ważne, takie podejście jest w stanie zapewnić wymierne korzyści i to dla każdej strony. Więcej na Bloomify.app

Jeśli pracownicy odczuwają radość z wykonywania swojej pracy, to obniża się u nich poziom stresu, poprawiają się kontakty z kolegami, a to zwiększa też poziom życzliwości. Nie sposób pominąć też budowania poczucia wspólnoty, czy chęci do osiągania coraz większych sukcesów dla firmy, w której pracują. Jest jeszcze jeden, ale jakże kluczowy aspekt, o którym zawsze trzeba pamiętać.

Zachowanie dobrostanu w miejscu pracy wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne oraz psychiczne, a to bardzo ważne, ponieważ depresja, otyłość, chroniczny stres, czy wypalenie zawodowe to choroby, które stanowią zagrożenie dla pracowników. Aby im zapobiegać, trzeba zmienić nawyki, a koncepcję wellbeing widać, że przynosi dobre efekty.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to dobrostan sprawia, że pracownicy są bardziej efektywni, nie brakuje im motywacji do pracy i panuje znaczna milsza atmosfera, co przekłada się też na rozwijanie relacji międzyludzkich. W dłużej perspektywie poprawić mogą się finanse firmy, bo im więc projektów zakończy się sukcesem, tym można spodziewać się większych zysków.

Jak dbać o pracowników?

Z perspektywy przedsiębiorcy zapewnienie dobrostanu swoim pracownikom może wydawać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy spotykają z koncepcją wellbeingu. Jednak praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej i wystarczą proste działania, by poprawić satysfakcję pracowników.

Na pewno dobrą decyzją będzie zapewnienie pracownikom poczucia stabilności i bezpieczeństwa zatrudnienia. Można to zrobić poprzez stałą umowę o pracę, zarobki adekwatne do rodzaju wykonywanej pracy, czy pensji wypłacanej na czas. Oczywiście to tylko dopiero początek, ponieważ system premii, czy planowanych podwyżek też może wpłynąć pozytywnie na dobrostan pracowników, podobnie zresztą jak i dobra atmosfera w pracy, czy promowanie zdrowych nawyków.