Dermatologia weterynaryjna – skuteczna pomoc i leczenie

Choroby skóry, różne nieprawidłowości i schorzenia w jej obrębie dotykać mogą zwierzaki domowe bez względu na ich gatunek czy wiek. Powodem pojawiania się takich schorzeń mogą być czynniki środowiskowe, zewnętrzne lub genetyczne. Jedynie weterynarz, który specjalizuje się w dermatologii, może znaleźć skuteczne rozwiązanie dla problemów skórnych występujących u zwierzaków. Po zauważeniu i swojego pupila pewnych nieprawidłowości należy, więc niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza.

Jak weterynarz może wyeliminować choroby skórne u zwierzaka?

Pierwszym krokiem do wyleczenia psa lub kota czy innego zwierzęcia z choroby skórnej jest przede wszystkim postawienie właściwej diagnozy. A to jest możliwe po zbadaniu zwierzaka. W zależności od podejrzeń weterynarz może zlecić wykonanie badania ogólnego, badania krwi, badania cytologicznego, mikrobiologicznego lub bakteriologicznego. Wiele bakterii, a nawet wirusów może wywoływać u zwierzaków wysypki i podrażnienia skóry. W przypadku braku efektów lekarz może także zlecić wykonanie badań na choroby grzybicze, a także pasożytnicze. Weterynaria oferuje dzisiaj wykonywanie badań laboratoryjnych oraz biopsji co daje możliwość szybkiego rozpoznawania schorzeń.

Dieta, a choroby skóry – co na to weterynarz?

Wiele zwierząt cierpi na atopowe zapalenie skóry, swędzenie czy też wysypkę nie ze względu na chorobę, a w wyniku złej diety. Otóż niektóre zwierzaki nie tolerują pewnych składników pokarmowych, a to prowadzi do pojawiania się dolegliwości skórnych. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana diety, ale o tym decyduje weterynarz. W razie potrzeby może zlecić on wykonanie dodatkowych testów na alergie pokarmowe.